Twój biznes nie przyspiesza?
Uwolnij go! Dzięki naszej wiedzy unikniesz zbyt dużych obciążeń podatkowych, które przygniatają Twoją firmę!

  Czytaj więcej
Przerażają Cię stosy dokumentów w Twojej firmie?
Powierz nam obsługę księgową i odetchnij z ulgą. Z najwyższą starannością zajmiemy się Twoimi rozliczeniami, a po odbiór dokumentów zjawimy się osobiście

Czytaj więcej
Otocz się specjalistami i pomnóż Twój sukces!
Nasi doradcy podatkowi pomogą Twojej firmie


  Czytaj więcej
image Optymalizacja
image Księgowość dla firm
image Doradztwo podatkowe

Aktualności ze świata podatków

 Od wczoraj wszystkie serwisy internetowe, jak też telewizyjne i radiowe podają, iż rząd najjaśniejszej Rzeczypospolitej zdecydował, podstawowa stawka VAT pozostanie w wysokości 23%. Oczywiście jest to decyzja Rządu, która z uwagi na projekt ustawy musi jeszcze przebyć drogę legislacyjną poprzez Parlament.

 Od wczoraj wszystkie serwisy internetowe, jak też telewizyjne i radiowe podają, iż rząd najjaśniejszej Rzeczypospolitej zdecydował, podstawowa stawka VAT pozostanie w wysokości 23%. Oczywiście jest to decyzja Rządu, która z uwagi na projekt ustawy musi jeszcze przebyć drogę legislacyjną poprzez Parlament.

Podniecenie serwisów informacyjnych jest zbędne. Rząd Polski od dawna manipuluje wszystkimi daninami publicznymi. W Polsce nie ma i zapewne długo nie będzie żadnej polityki podatkowej. Żadnej. Poza tym, że system wymiaru i poboru podatków stanowi swoiste „Państwo w Państwie”, to wysokości podatków oraz powstawanie obowiązków podatkowych, czyli okoliczności, w których powstają są całkowicie nieprzewidywalne i oderwane od jakichkolwiek zjawisk gospodarczych czy problemów życiowych zwyczajnych Polaków.

Podtrzymanie stawki 23% VAT na okres dłuższy nikogo w Polsce nie powinno dziwić. Obecne ekipy rządzące i tak czynią co im się podoba. Podatek 23%? Widocznie mają takie potrzeby. Oczekiwania społeczeństwa? A co to rządzących obchodzi?

Gdyby rządzący wykazywali jakąkolwiek troskę o Polaków, a także o Polskę, to ich decyzje poparte byłyby poważnym uzasadnieniem. Jedyne uzasadnienie dla wyższej stawki – ściągnięcie do budżetu dodatkowych ok. 7 miliardów złotych. Czyli: warunki życia, ceny podstawowych produktów, ekonomika gospodarki dla rządzących nie mają żadnego znaczenia. Żadnego.

Poniżej aktualne stawki VAT w %, we wszystkich krajach UE:

Kraj

Stawka obniżona

Stawka podstawowa

Austria

10

20

Belgia

6

21

Bułgaria

9

20

Chorwacja

5

25

Czechy

15

21

Cypr

5

18

Dania

7

19

Estonia

9

20

Finlandia

10

24

Francja

5,5

19,6

Grecja

6,5

23

Hiszpania

10

21

Holandia

6

21

Irlandia

9

23

Litwa

5

21

Luksemburg

6

15

Łotwa

12

21

Malta

5

18

Niemcy

7

19

Polska

8

23

Portugalia

6

23

Rumunia

5

24

Słowacja

10

20

Słowenia

9,5

22

Szwecja

6

25

Węgry

5

27

Wielka Brytania

5

20

Włochy

10

21

 

Dodam od siebie, że mnie taka informacja nie zaskakuje. Nie spodziewam się niczego pozytywnego w działaniach polskich ekip rządzących, zwłaszcza pozytywnych informacji dotyczących podatków.

Nie uważam, iż podatki należy obniżać według zasady im niższe tym lepsze. Uważam, że wysokość podatków a zwłaszcza określenie obowiązków podatkowych jest poważną sprawą. Istotną dla wszystkich Polaków. W poważnych sprawach nie powinno się żartować.

Od systemu podatkowego wymagać należy jednak logiki, racjonalności, pewności i przewidywalności. Nie będę tutaj zamieszczał wielkich wykładów i snuł teoretycznych rozważań. Ja stoję twardo na ziemi a na co dzień mam ze wszystkimi zjawiskami do czynienia.

Pewność i przewidywalność w podatkach to opoka gospodarki. Największą bolączką, a wręcz rakiem gospodarki jest niepewność i nieprzewidywalność w podatkach.

Przedsiębiorca, musi być pewny, iż podatek, który obliczył od transakcji, kierując się przepisami jest prawidłowy i niepodważalny. W praktyce przedsiębiorca nigdy nie może być pewny, gdyż fiskus może zmienić zdanie, albo demonstracyjnie upokorzyć przedsiębiorcę obliczając podatek w znacznie wyższej wysokości. 

Gospodarka, zwłaszcza w dobie tak rozchwianych podstaw, musi opierać się na przewidywalnych obciążeniach. Przedsiębiorca musi wiedzieć, iż jeżeli rozpoczyna jakieś przedsięwzięcie to za rok a nawet pięć będą takie same podatki. Planując transakcje nie może zakładać marginesu, że podatek od transakcji może wynieść 20% a być może 30%. Nie może nic zaplanować wiedząc, że konkurencja może zapłacić podatek inny niż on za tą samą operację.

Na koniec moja sugestia dla rządzących. Uwielbiacie zmieniać podatki, a właściwie je podwyższać? Podnieście stawkę VAT na 50%, albo na 80%. Następnie, szybko ją obniżcie na 20%. Zobaczycie co się będzie działo.

                                                                                       

                                                                        autor: Dariusz Knoff - TDP

 

 

 

tel: 22 412 05 30

Towarzystwo Doradztwa Podatkowego Sp. z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

ul. Grochowska 341 lok. 174
03-822 Warszawa

NIP: 526-22-33-297

KRS: 0000138439

Member Login